- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Paint Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Series | S Series |
| Output Shaft Code | 01 |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 0 |
| Port Code | C |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Port Type | Manifold |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Motor Element | Gerotor |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Mounting Type Code | REF! |
| Case Drain Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Special Features | None |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Weight | 29.0 LB |

