- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 3/4-16 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 17.94 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Seal Material | Buna-N |
| Series | H Series |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Size | SAE-8, 3/4-16 UNF-2B |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3107 in lb |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Shaft Code | 01 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 17.94 |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Code | G |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Location | End Port |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features | None |
| Material | Cast Iron |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Splines | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Type Code | A |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Weight | 13.0 LB |

