- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Material | Cast Iron |
| Corrosion Resistant | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | A |
| Series | H Series |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 496 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Flow Rate | 9.5 gal/min |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Paint Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Type Code | A |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Output Shaft Code | 24 |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Splines | 0 |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Weight | 13.0 LB |

