- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 4.52 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Series | H Series |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Case Drain | None |
| Port Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 4.52 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Output Shaft Code | 24 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Shaft Type | Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Motor Element | Gerotor |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Special Features | None |
| Weight | 13.0 LB |

