- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | B |
| Rotation | Standard Rotation |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Type | NPTF |
| Shaft Options | Nickel Plated |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | D |
| Flow Rate | 11.25 gal/min |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Paint/Packaging | Environmental Coated Gloss White, Individual Box |
| Duty | Corrosion Resistant-Duty |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key, Corrosion Resistant |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Output Shaft Code | 27 |
| Special Features | None |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Code | B |
| Material | Cast Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646 in lb |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flange Orientation | Standard |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Weight | 11.2 LB |

