- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Rotation | Standard Rotation |
| Series | H Series |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mounting Type Code | B |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 0 |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Output Shaft Code | 07 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Case Drain | None |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Port Size | SAE-10 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Weight | 11.2 LB |

