- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Location | Side Port |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features | None |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Splines | 0 |
| Series | H Series |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Shaft Code | 08 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Type | NPTF |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Paint Code | A |
| Port Code | B |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Weight | 11.8 LB |

