- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 7.32 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Type | Straight |
| Output Shaft Code | 24 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 469 rpm @ 15 gal/min |
| Series | H Series |
| RPM [Min] | 469 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint Code | A |
| Case Drain Code | 2 |
| Flange Orientation | Standard |
| Displacement (in³/rev) | 7.32 |
| Splines | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1699 in lb |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Port Type | Manifold |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Code | D |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Type Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 469 rpm |
| Weight | 13.0 LB |

