- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 3.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Series | H Series |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 953 rpm @ 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Min] | 953 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Splines | 6 |
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 805.42 in lb |
| Output Shaft Code | 02 |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| RPM [Max] | 953 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Shaft Type | Splined |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | None |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Type Code | A |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Weight | 11.5 LB |

