- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mounting Type Code | A |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Special Features | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2669 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | 1/2 |
| RPM [Min] | 243 rpm |
| Case Drain Code | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Port Code | E |
| Port Type | BSPP |
| Corrosion Resistant | No |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Element | Gerotor |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Series | H Series |
| Weight | 13.0 LB |

