- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2 BSPP Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Code | E |
| Special Features | None |
| Case Drain Code | 2 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Size | 1/2 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 650 in lb |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Corrosion Resistant | No |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Type Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Paint Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Port Type | BSPP |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Output Shaft Code | 01 |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Weight | 13.0 LB |

