- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Output Shaft Code | 08 |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Type | NPTF |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Splines | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Series | H Series |
| Paint Code | A |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Motor Type | Spool Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Code | B |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | B |
| Weight | 11.5 LB |

