- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Mounting Type Code | A |
| Series | H Series |
| Output Shaft Code | 01 |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain | None |
| Splines | 0 |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Case Drain Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Port Type | NPTF |
| Port Code | B |
| Corrosion Resistant | No |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Weight | 13.0 LB |

