- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Location | Side Port |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Splines | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | H Series |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Case Drain | None |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 2 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Mounting Type Code | A |
| Port Code | A |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Special Features | Flange Rotated 90° |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Flange Orientation | Flange Rotated 90° |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 13.0 LB |

