- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Flange Orientation | Standard |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | Manifold |
| Case Drain Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | None |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Splines | 6 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Flow Rate | 11.25 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646 in lb |
| Paint Code | A |
| Shaft Type | Splined |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Code | C |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Special Features | None |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Material | Cast Iron |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 11.2 LB |

