- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mounting Type Code | B |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain | None |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Code | C |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Paint Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Port Type | Manifold |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Splined |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 6 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Weight | 11.2 LB |

