- Pressure Washer
- Electric Motor
- 5 hp
- 2.5 gal/min
- 2700 psi
features
- Triplex plunger pump with ceramic plungers and stainless steel valves
Chemical Injection
Heavy duty totally enclosed fan cooled motor
Powder coat painted wall mount bracket
Look for accessories like the wall mount swivel hose reels
Assemble
| Height | 30 in |
| Length | 28 in |
| Cord | 10 ft |
| Mounting | Wall Mount |
| Voltage | 230 V |
| Hose Size | 0.375 in |
| Operating Pressure | 2700 psi |
| Tip Type | Soap Tip |
| Amps | 25 A |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Flow Rate | 2.5 gal/min |
| Width | 22 in |
| Hose Length | 50 ft |
| Engine Type | Electric Motor |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 210.0 LB |
| EAN or UPC | 95879308388 |

