- Pressure Washer
- Electric Motor
- 2 hp
- 2 gal/min
- 1500 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Tip Style | Pattern |
| Mounting | Cart |
| Flow Rate | 2 gal/min |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Hose Length | 50 ft |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Width | 21 1/2 in |
| Operating Pressure (2) | 1500 |
| Length | 30 in |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Amps | 20 A |
| Hose Size | 0.375 in |
| Voltage | 120 V |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Water Type | Cold |
| Voltage Rating | 120 V |
| Operating Pressure | 1500 psi |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Height | 36 in |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Engine Type | Electric Motor |
| Phase | Single Phase |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Weight | 150.0 LB |
| EAN or UPC | 95879306674 |

