- AC Motor
- Pump Duty Motor Application
- 150 hp
- 3600 rpm
- Three Phase
| Input Phase | Three Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Full Load Amps | 161 |
| RPM | 3600 rpm |
| Frame | 444/5HP |
| Enclosure | TEFC |
| HP | 150 |
| C Dimension | 44.854 in |
| Mounting | P-Base |
| Voltage Rating | 460 |
| Motor Application | Pump Duty |
| Phase | Three Phase |
| Hz | 60 Hz |
| Full Load Efficiency | 95.4 % |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Weight | 2275.0 LB |
| EAN or UPC | 79093222874238 |

