- AC Motor
- General Purpose Motor Application
- 0.75 hp
- 1800/1500 rpm
- Three Phase
| Enclosure | TEFC |
| HP | 3/4 |
| Full Load Efficiency | 77 % |
| Service Factor | 1.15 |
| Motor Application | General Purpose |
| Frame | 80 |
| Mounting | Foot Mounted |
| C Dimension | 10.866 in |
| Hz | 60/50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Full Load Amps | 1.25 |
| Input Phase | Three Phase |
| RPM | 1.2 rpm |
| Voltage Rating | 230/460/190/380 |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Weight | 26.607 LB |
| EAN or UPC | 79093232851380 |

