- 55 gal Container Size
- Drum Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Heavy-duty industrial size
- Thousands of uses
- 50-state VOC compliant
- Ideal for soaking and dipping
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Vapor Density | >1 |
| Odor | Characteristic |
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| VOC Content | 24.5 % |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Container Size | 55 gal |
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Appearance | Liquid |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Pour Point | -81 °F |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Solubility Description | Insoluble |
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| Container Type | Drum |
| Boiling Point | 360 °F |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| KB Value | 25 |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Color | Light Amber |
| Weight | 420.0 LB |
| EAN or UPC | 79567490135 |

