- 5 gal Container Size
- Aerosol Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Ideal for soaking and dipping
- Heavy-duty industrial size
- Thousands of uses
- 50-state VOC compliant
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Vapor Density | >1 |
| VOC Content | 24.5 % |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Container Type | Aerosol |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| Color | Light Amber |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Appearance | Liquid |
| Pour Point | -81 °F |
| KB Value | 25 |
| Container Size | 5 gal |
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Odor | Characteristic |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| Solubility Description | Insoluble |
| Weight | 40.0 LB |
| EAN or UPC | 79567490128 |

