- 1 gal Container Size
- Aerosol Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts, such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment, such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Stops squeaks
- Removes and protects
- Loosens rusted parts
- Frees sticky mechanisms
- Dries out moisture
- 50-state VOC compliant
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| Vapor Density | >1 |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Container Size | 1 gal |
| Color | Light Amber |
| Odor | Characteristic |
| Boiling Point | 360 °F |
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| VOC Content | 24.5 % |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| KB Value | 25 |
| Appearance | Liquid |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Container Type | Can |
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Pour Point | -81 °F |
| Solubility Description | Insoluble |
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| Weight | 7.9 LB |
| EAN or UPC | 79567490111 |

