- 16 oz Container Size
- Aerosol Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts, such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment, such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Removes and protects
- Loosens rusted parts
- Frees sticky mechanisms
- Dries out moisture
- 50-state VOC compliant
- Stops squeaks
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Vapor Density | >1 |
| Container Type | Aerosol |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| VOC Content | 24.5 % |
| Appearance | Liquid |
| Container Size | 16 oz |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Color | Light Amber |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Boiling Point | 360 °F |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| KB Value | 25 |
| Odor | Characteristic |
| Solubility Description | Insoluble |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Weight | 1.313 LB |
| EAN or UPC | 79567490081 |
-
No Air Shipping


