- Plain Bore Sprockets
- 50 Chain Number
- 9 Teeth
- 0.625" Bore Diameter
- 1.828" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Lower replacement costs
- Increased productivity
| Bore Range | 0.625 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Chain No. | 50 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.828 in |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 9 |
| Sprocket Style | B |
| Length Through Bore | 1 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hub Projection | 0.657 in |
| Material | Carbon Steel |
| Hub Dia. | 1 3/8 in |
| Outside Dia. | 2.09 in |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Weight | 0.33 LB |
| EAN or UPC | 97039315274 |

