- Plain Bore Sprockets
- 50 Chain Number
- 10 Teeth
- 0.625" Bore Diameter
- 2.023" Pitch Diameter
features
- Increased productivity
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
| Outside Dia. | 2.3 in |
| Material | Carbon Steel |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Pitch Diameter | 2.023 in |
| Chain No. | 50 |
| Hub Dia. | 1.313 in |
| Bore Range | 0.625 in |
| Hub Projection | 0.657 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| No. of Teeth | 10 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.49 LB |
| EAN or UPC | 97039315281 |

