- Plain Bore Sprockets
- 50 Chain Number
- 45 Teeth
- 0.719" Bore Diameter
- 8.960" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain No. | 50 |
| Length Through Bore | 0.343 in |
| Bore Range | 0.719 in |
| Pitch Diameter | 8.96 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Sprocket Style | A |
| Inch/Metric | Inch |
| Tooth Width | 0.343 in |
| No. of Teeth | 45 |
| Outside Dia. | 9.31 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 97039309945 |

