- Finished Bore Sprocket for 41 Single Strand Chain
- 24 Teeth
- 3/4" Bore
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain Pitch | 0.5 in |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Finished Bore | 3/4 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Chain No. | 41 |
| Hub Projection | 0.773 in |
| Outside Dia. | 4.1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 24 |
| Width Across Teeth | 0.227 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Sprocket Style | B |
| Keyway Size | 3/16 x 3/16 |
| Tooth Width | 0.227 in |
| Material | Carbon Steel |
| Pitch Diameter | 3.831 in |
| Weight | 2.0 LB |
| EAN or UPC | 97039322487 |

