- Plain Bore Sprockets
- 25 Chain Size
- 60 Teeth
- 4.9200" O.D.
- 1/4" Chain Pitch
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Length Through Bore | 0.11 in |
| Tooth Width | 0.11 in |
| Outside Dia. | 4.92 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Carbon Steel |
| Width Across Teeth | 0.11 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Chain Pitch | 0.25 in |
| Chain No. | 25 |
| Sprocket Style | A |
| No. of Teeth | 60 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Range | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 4.777 in |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 97039308269 |

