US Tsubaki Inc.
2080A23
Standard Roller Double Pitch Sprocket for C2080/A2080 Chain - 2" Pitch
Item #101635119
- Double Pitch Sprocket
- C2080/A2080 Chain Size
- 23 Number of Teeth
- 7.8700" Outside Diameter
- 7.413" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Tooth Width | 0.575 in |
| Length Through Bore | 0.575 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | C2080/A2080 |
| Chain Pitch | 2 in |
| Pitch Diameter | 7.413 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| No. of Teeth | 23 |
| Sprocket Style | A |
| Bore Range | 1 in |
| Outside Dia. | 7.87 in |
| Weight | 6.2 LB |
| EAN or UPC | 97039346049 |
