US Tsubaki Inc.
2062A12
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2062 Chain - 1 1/2" Pitch
Item #105101740
- Double Pitch Sprocket
- C2062 Chain Size
- 12 Number Teeth
- 6 1/2" Outside Diameter
- 5.796" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Sprocket Style | A |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Outside Dia. | 6.5 in |
| Pitch Diameter | 5.796 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Chain No. | C2062 |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 12 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Material | Carbon Steel |
| Length Through Bore | 0.459 in |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 97039347244 |
