- Plain Bore Sprockets
- 200 Chain Size
- 13 Number of Teeth
- 11.6400" O.D.
- 10.447" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Hub Dia. | 7 in |
| Outside Dia. | 11.64 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Width Across Teeth | 1.389 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 200 |
| Chain Pitch | 2.5 in |
| Pitch Diameter | 10.447 in |
| Material | Carbon Steel |
| Sprocket Style | B |
| Tooth Width | 1.389 in |
| No. of Teeth | 13 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Bore Range | 1.5 in |
| Hub Projection | 1.611 in |
| Weight | 42.0 LB |
| EAN or UPC | 97039318572 |

