- Plain Bore Sprockets
- 100 Chain Number
- 84 Number of Teeth
- 34.1600" O.D.
- 33.430" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Length Through Bore | 3.75 in |
| No. of Teeth | 84 |
| Material | Carbon Steel |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Tooth Width | 0.692 in |
| Hub Dia. | 7 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Outside Dia. | 34.16 in |
| Bore Range | 1.5 in |
| Sprocket Style | C |
| Inch/Metric | Inch |
| Width Across Teeth | 0.692 in |
| Pitch Diameter | 33.43 in |
| Hub Projection | 3.058 in |
| Chain No. | 100 |
| Weight | 195.0 LB |
| EAN or UPC | 97039317384 |

