Timken Co.
SNP-3148 X 8 15/16
SNP Series Adapter Sleeve; 8 15/16" Shaft Size; Use w/23100K Series Roller Bearings
Item #101618227
- SNP Series Adapter Sleeve
- 8 15/16" Shaft Size
- Use w/23100K Series Roller Bearings
| Bearing Series | 23100K Series |
| Series | SNP |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Lock Nut | N048 |
| Length | 172.000 mm |
| Locking Device | P48 |
| Shaft Dia. | 8.9375 in |
| Weight | 36.0 LB |
| EAN or UPC | 87796162211 |
