- Tapered Roller Bearing
- 3.25 in Inside Diameter
- 5.5115 in Outside Diameter
- 1.4212 in Cone Width
| Bearing Type | Assembly, Cone |
| Cup Width | 1 1/8 in |
| Tolerance | Class 2 (Pinion) |
| Rows of Balls | Single |
| Inside Dia. | 3.25 in |
| I.D. | 2 5/8 in |
| Cone Width | 2 1/8 in |
| Outside Dia. | 5.5115 in |
| O.D. | 5.5115 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 4.891 LB |
| EAN or UPC | 53893632728 |

