- Tapered Roller Bearing Set
- 8 1/2" ID x 11 1/4" OD x 3/4" Wide
- Class 0
| Cone Width | 1 13/16 in |
| Series | LM742700 |
| One-Row Radial Rating C90 | 23200 lbf |
| I.D. | 8 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 200000 lbf |
| Assembly | TSF |
| Cup Width | 1 3/8 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Housing Shoulder Diameter | 11.02 in |
| K Factor | 1.21 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| O.D. | 11.25 in |
| Weight | 18.73 LB |
| EAN or UPC | 53893677972 |

