- Tapered Roller Bearing Set
- 50" ID x 56 1/2" OD x 2 3/4" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cup Width | 1 7/8 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| O.D. | 56.5 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone Width | 2 9/16 in |
| Housing Shoulder Diameter | 55.24 in |
| Static Load Rating [Max] | 1.5e+006 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | LL889000 |
| I.D. | 50 in |
| Assembly | TS |
| K Factor | 1.02 |
| One-Row Radial Rating C90 | 105000 lbf |
| Weight | 319.56 LB |
| EAN or UPC | 53893703992 |

