- Series L623100 Double Cup
- 6" OD x 1 1/2" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | 6 in |
| Series | L623100 |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.413708 |
| Cup Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 5383.1 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 1.5 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Weight | 1.89 LB |
| EAN or UPC | 53893653266 |

