- Series L435000 Single Cup
- 8 3/4" OD x 3/4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 9000.4 lbf |
| K Factor | 1.554092 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 8.75 in |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Series | L435000 |
| Cup Width | 3/4 in |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 1.743 LB |
| EAN or UPC | 53893977096 |

