- Tapered Roller Bearing Set
- 2.9528" ID x 4.724" OD x 1.2205" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Shoulder Diameter | 4.53 in |
| Cone Width | 1.1614 in |
| I.D. | 2.9528 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 8600 lbf |
| Cup Width | 0.9843 in |
| Static Load Rating [Max] | 51500 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| K Factor | 1.31 |
| Series | M714200 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 4.724 in |
| Assembly | TS |
| Weight | 6.13 LB |
| EAN or UPC | 53893084749 |

