Timken Co.
JLM508710
Series LM508700 Single Cup; 3.740" OD x 0.7480" Wide; 0.100" Maximum Housing Fillet Radius; Standard Tolerance
Item #101191054
- Series LM508700 Single Cup
- 3.740" OD x 0.7480" Wide
- 0.100" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.453261 |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Series | LM508700 |
| Cup Width | 0.748 in |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 3.74 in |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 5266.1 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Weight | 0.512 LB |
| EAN or UPC | 53893628370 |
