- H307700 Series Single Cone
- 2.1654" Straight Bore
- 1.5350" Wide
- 0.120" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cone Width | 1.535 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cone |
| K Factor | 1.686677 |
| Material | Steel |
| Series | H307700 |
| Cone Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 2.1654 in |
| Radial Rating | 11333.9 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.49 LB |
| EAN or UPC | 53893593289 |

