- HM907600 Series Single Cone
- 1 3/4" Straight Bore
- 1 1/8" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 1 1/8 in |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 6638.5 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| I.D. | 1 3/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | HM907600 |
| O.D. | N/A |
| K Factor | 0.66107 |
| Cone Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 2.02 LB |
| EAN or UPC | 53893705132 |

