- Series HM259000 Single Cup
- 17 5/8" OD x 2 11/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 83550.6 lbf |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 2 11/16 in |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.744459 |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Series | HM259000 |
| O.D. | 17.625 in |
| Weight | 27.01 LB |
| EAN or UPC | 53893562926 |

