- Series HM218200 Single Cup
- 6" OD x 1.2795" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1.2795 in |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.75647 |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. | 6 in |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Series | HM218200 |
| Cup Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 14785.3 lbf |
| Weight | 2.639 LB |
| EAN or UPC | 53893513010 |

