- Tapered Roller Bearing Set
- 3" ID x 7 1/8" OD x 2 1/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Housing Shoulder Diameter | 6.69 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| End Play | 0.006 in |
| K Factor | 0.8 |
| One-Row Radial Rating C90 | 20400 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Width | 1.4063 in |
| Assembly | TS |
| Static Load Rating [Max] | 103000 lbf |
| I.D. | 3 in |
| O.D. | 7.125 in |
| Cone Width | 2.0938 in |
| Series | H917800 |
| Weight | 31.875 LB |
| EAN or UPC | 53893707723 |

