- Series H242600 Double Cup
- 13 1/4" OD x 6 11/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Series | H242600 |
| Radial Rating | 73108.9 lbf |
| Cup Type | Double Cup |
| K Factor | 1.75647 |
| Cup Width | 6.6875 in |
| I.D. | N/A |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 13.25 in |
| Weight | 52.249 LB |
| EAN or UPC | 53893543710 |

