- 280000 Series Single Cone
- 6 1/4" Straight Bore
- 2.7210" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Origin | Cones |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 34455.7 lbf |
| Cone Width | 2.721 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 280000 |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 6 1/4 in |
| K Factor | 1.621968 |
| Weight | 33.162 LB |
| EAN or UPC | 53893582856 |

