- 220000 Series Single Cone
- 10 1/4" Straight Bore
- 2.6560" Wide
- 0.380" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 10 1/4 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 47289 lbf |
| Material | Steel |
| Series | 220000 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.380 in |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.480794 |
| Cone Width | 2.656 in |
| Origin | Cones |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 38.999 LB |
| EAN or UPC | 53893514024 |

