- 113000 Series Single Cone
- 8.9920" Straight Bore
- 3 3/8" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Cone Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | N/A |
| I.D. | 8.992 in |
| K Factor | 0.66107 |
| Cone Width | 3 3/8 in |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Radial Rating | 63494.6 lbf |
| Series | 113000 |
| Weight | 77.404 LB |
| EAN or UPC | 53893473321 |

